Nasze profile w mediach społecznościowych facebook kormorany  instagram kormorany  youtube kormorany

Obecny skład zespołu

Ewa Gajewska

Wokal

Grzegorz „PALUCH” Paluszkiewicz

Gitara basowa, wokal

Mateusz „MATAS” Gapiński

Gitary, wokal

Jarosław Gajewski

Instrumenty Klawiszowe, akordeon, harmonijka

Sławomir Przybylski

Perkusja, wokal

Adam Idzikowski

Saksofon, wokal

Historia zespołu

Jest rok 1965. Andrzej Słoma tworzy pierwszy skład Zespołu KORMORANY. Oprócz założyciela i pomysłodawcy w Jego skład wchodzą: Wacław Rosół, Zdzisław Szalaty oraz Grzegorz Waliszewski. Na koniec lat 60-tych i przez całe lata 70-te ubiegłego stulecia KORMORANY okazują się najpopularniejszym zespołem amatorskim Ziemi Wągrowieckiej i Pałuk.

Lata 80-te zapisują się licznymi zmianami składu. Muzyczny wkład w działalność Zespołu mają w tym czasie: Jerzy Grabowski, Stefan Jedynak, Franciszek Drążkiewicz, Henryk Cifer, Stanisław Kaźmierczak, Marian Biks, Janusz Kowalski, Jan Kulczak, Eugeniusz Nowaczewski, Ryszard Jaworski, Klemens Kośmicki oraz Jan Przybylski.

W roku 1980 Zespół nawiązuje współpracę z PZU w Wągrowcu i występuje pod nazwą ASEKURACJA 80. Jego popularność wzrasta. Występuje po całej Polsce, a nawet za granicą. ASEKURACJA 80 jako jedyny zespół z regionu koncertuje w RFN (Dortmund, Essen, Mannheim).

Rok 1985 przynosi zmianę nazwy Zespołu na KORMORANY 2, a już 4 lata później muzycy wracają do pierwotnej nazwy KORMORANY, jednak rok później zawieszają działalność.

Mija 6 lat. Jan Przybylski z miłości do muzyki reaktywuje KORMORANY. Angażuje we wspólne muzykowania 16-letniego syna Tomasza i razem tworzą nowy skład. W zespole grają: ojciec z synem (Jan i Tomasz Przybylscy) wraz z dwójką przyjaciół: Tomaszem Sturmą i Andrzejem Siejakiem.

Tragiczny dla Kapeli okazuje się rok 2000. Kormorany osieraca Jan Przybylski odchodząc na Wieczny Koncert . . .

W tym samym roku, krótko po śmierci ojca synowie Sławomir i Tomasz postanawiają kontynuować jego dzieło. Kompletują swoją ”drużynę”. Jej skład to: Tomasz i Sławomir Przybylscy, Andrzej Siejak oraz Remigiusz Śmigiel. W roku 2005 dołącza do nich gitarzysta Mateusz Gapiński, zaś szeregi zespołu opuszcza wieloletni klawiszowiec i przyjaciel Andrzej Siejak.

Od roku 2006, męskie grono KORMORANÓW wzbogaciła swoją osobą i głosem Beata Zdunek, która dwa lata później stała się… Panią Przybylską ślubując z Tomaszem.

Zespół cały czas dba o wyjątkowy poziom muzyczny. Nagrywa płyty, podejmuje współpracę z licznymi instytucjami. W składzie wymieniają się klawiszowcy: Piotr Gryszczyński, a po nim Radosław Kusz.

Rok 2007 przynosi początek współpracy między innymi z Urzędem Miejskim i parafią pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni. Kormorany stają się gwiazdą – kolejnych organizowanych przez wikariusza Kcyńskiej Parafii ks. Sławomira Patelskiego – Festynów Parafialnych ”Pomóżmy Farze”.

Ciąg dalszy w prawej kolumnie.

Rok 2010 to Rok Jubileuszowy zespołu. Minęło 45 lat od momentu powstania pierwszego składu. Z tej okazji jesienią „Młode Pokolenie” zorganizowało Bal w Hotelu PIETRAK w Wągrowcu, na którym bawiło się ponad 200 osób. Zaproszenie przyjęło wielu znakomitych gości, przyjaciół i sympatyków zespołu a gośćmi honorowymi byli „Twórcy” KORMORANÓW. Zabawa trwała do wczesnych godzin porannych…

W rok 2011 Zespół wszedł z workiem pełnym pomysłów, między innymi: nowy image grupy, bogatszy repertuar, a przede wszystkim nowa jakość wykonywanych utworów. To wszystko nie mogło się odbyć bez zmian w składzie. KORMORANY pozyskały dwóch niesamowitych wirtuozów: za instrumentami klawiszowymi zasiada pianista i aranżer Jarosław Gajewski, a na saksofonach swoje umiejętności prezentuje Szymon Łukowski.

W marcu 2013 roku zaprosiliśmy do współpracy drugiego gitarzystę Bartosza Barańskiego, który mając na koncie wiele sukcesów muzycznych rozpoczął z nami pracę nad nowym repertuarem i brzmieniami. W czerwcu 2013 roku z przyczyn osobistych zespół opuszcza Beata Przybylska a jej miejsce zajmuje rodowita koronowianka Sandra Juraszewska, która godnie zastępuje poprzedniczkę…

Rok 2014 przynosi kolejne zmiany w składzie zespołu. Szeregi muzyków po wieloletniej współpracy opuszcza Tomasz Przybylski, a jego miejsce zajmuje wyjątkowy basista Adam Świerczyński.

W listopadzie 2015 roku KORMORANY zorganizowały pod patronatem Burmistrza Miasta Wągrowca Jubileusz 50-lecia istnienia swojej nazwy, które odbyło się ponownie w Hotelu PIETRAK w Wągrowcu. Nie mogło na tym balu zabraknąć „STAREJ GWARDII”. Swoją obecnością zaszczycili nas wraz z małżonkami: Andrzej Słoma, Zdzisław Szalaty oraz Wacław Rosół. Wielu innych przyjaciół zespołu przyjęło zaproszenie, a drugie pokolenie Kormoranów świętowało w tym dniu 15 lat istnienia. Bal poprowadził znakomity solista Teatru Muzycznego w Poznaniu Bartosz Kuczyk.

Kolejne lata to również zmiany w składzie. W roku 2015 dołącza do zespołu wokalistka Joanna Rybak, a od 2017 roku zastępuję ją Ewa Kuś. Zespół opuszcza Bartosz Barański, natomiast na gitarze basowej (również w 2017 r.) zapraszamy do składu absolwenta SM II stopnia, doświadczonego muzyka i wokalistę, kompozytora i tekściarza Doriana Mrełę.

Po roku wspólnego, rodzinnego muzykowania 8 marca 2018 roku odchodzi…nagle… Nasz basista Dorian… Będzie nam towarzyszył do końca naszych dni…

Nasze zaproszenie do składu podstawowego przyjął bardzo dobry basista i wokalista, rodowity poznaniak Piotr Mazurek, który swoim doświadczeniem scenicznym wzbogacił nasz repertuar, o kolejne pozycje, a tym samym godnie zastępuje poprzednika.

Cóż… czas na jakieś zmiany… od 2024 wystartowaliśmy w składzie podstawowym – sześcioosobowym, bo i tak zawsze chcieliście saksofonistę 😉 Na stałe i już bez kombinacji miejsce saksofonisty obejmuje Adam Idzikowski, a do dobrego basowania zaprosiliśmy nie marudzącego ale za to również śpiewającego pochodzącego z Wałcza bardzo doświadczonego basistę Grzegorza Paluszkiewicza… Niech się dzieje 😉